Diodes Inc. 1N4002G-T
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1A, 100V V(RRM), Silicon, DO-41
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet6 页9 年前
Datasheet3 页14 年前
Components Direct
TME
Diodes Inc SCT
DigiKey
库存历史记录
3 个月趋势:
-64.62%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Diodes Inc. 1N4002G-T 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
SnapEDA
封装
3D下载
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Forward Voltage
1 V
1.1 V
1.1 V
Reverse Voltage (DC)
100 V
Average Rectified Current
1 A
1 A
1 A
Max Reverse Leakage Current
Reverse Recovery Time
2 µs
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date1994-03-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Diodes Inc.1N4007G-T
Diode Standard Recovery Rectifier 1K Volt 1A 2-Pin DO-41 Tape and Reel
DIODE, RECTIFIER, VR 1000V, IF 1A, PKG DO-41,VF 1.1V, TRR 2US, CJ 15PF, TJ +125DEGC
Diodes Inc.1N4001G-T
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1A, 50V V(RRM), Silicon, DO-41
Rectifier Standard Recovery Gpp Do-41 1.0A 400V Rohs 5K Rohs Compliant: Yes
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1A, 200V V(RRM), Silicon, DO-204AL
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1A, 800V V(RRM), Silicon, DO-204AL
描述
Rectifier Diode Switching 100V 1A 2000ns 2-Pin DO-41 T/R
Rectifier, 100V, 1A, Do-41 Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. 1N4002G-T
DIODE GEN PURP 100V 1A DO41 / Diode 100 V 1A Through Hole DO-41
1A GLASS PASSIVATED RECTIFIER, 100V
Diodes Inc SCT
100V 30A 2¦Ìs 5¦ÌA 1A DO-41 5.21mm*2.72mm*2.72mm