Analog Devices ADV7510BSTZ-225
HDMI 1.3Transmitter Tray ADV7510 Tin video processing unit 14mm 3.3V 1.5B 85C
数据表和文档
Analog Devices
Datasheet2 页16 年前
Augswan
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
0
Case/Package
LQFP
LQFP
Number of Pins
100
Number of Bits
Settling Time
Interface
I2C, Serial
HDMI
Integral Nonlinearity (INL)
Polarity
Number of DAC Channels
Min Supply Voltage
1.8 V
Max Supply Voltage
3.3 V
5 V
相关零件
Analog DevicesADAU1962AWBSTZ-RL
IC DAC 24BIT V-OUT 80LQFP / 24 Bit Digital to Analog Converter 12 80-LQFP (14x14)
Analog DevicesADAU1962AWBSTZ
DAC 12-CH Delta-Sigma 24-bit Automotive 80-Pin LQFP Tray
Analog DevicesADAU1966AWBSTZ
DAC 16-CH Delta-Sigma 24-bit Automotive 80-Pin LQFP Tray
Analog DevicesADAU1966AWBSTZ-RL
IC DAC 24BIT V-OUT 80LQFP / 24 Bit Digital to Analog Converter 16 80-LQFP (14x14)
Analog DevicesADAU1962WBSTZRL
DAC 12-CH Delta-Sigma 24-bit Automotive 80-Pin LQFP T/R
Analog DevicesADAU1966WBSTZRL
DAC 16-CH Delta-Sigma 24-bit Automotive AEC-Q100 80-Pin LQFP T/R
描述
HDMI Transmitter 100-Pin LQFP Tray
IC VIDEO HDMI 1.3 TRANS 100LQFP
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP
The ADV7510 is a 225 MHz High Definition Multimedia Interface (HDMI®) transmitter, which is ideal for home entertainment products including DVD players/recorders, digital set top boxes, A/V receivers, gaming consoles, and PCs. The digital video interface contains an HDMI and a DVI v.1.0-compatible transmitter, and supports all HDTV formats (including 1080p with 12-bit Deep Color). The ADV7510 also supports x.v.Color™, high bit rate audio, digital theater sound (DTS), and programmable AVI InfoFrames features. With the inclusion of HDCP, the ADV7510 allows the secure transmission of protected content as specified by the HDCP v.1.3 protocol. The ADV7510 supports both S/PDIF and 8-channel I2S audio. Its high fidelity 8-channel I2S can transmit either stereo or 7.1 surround audio up to 768 kHz. The S/PDIF can carry compressed audio including Dolby® Digital, DTS®, and THX®. Fabricated in an advanced CMOS process, the ADV7510 is provided in a 100-lead LQFP surface-mount plastic package and is specified over the -25°C to +85°C temperature range.