Analog Devices AD9057BRS-RL40
ADC Single Flash 40Msps 8-bit Parallel 20-Pin SSOP T/R
数据表和文档
Upverter
Datasheet12 页23 年前
iiiC
SHENGYU ELECTRONICS
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
下载
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
1
Case/Package
SSOP
SSOP
Number of Pins
20
Number of Bits
8
Sampling Rate
40 Msps
40 Msps
Polarity
Bipolar, Unipolar
Bipolar, Unipolar
Interface
Parallel
Parallel
Integral Nonlinearity (INL)
2 LSB
2 LSB
Differential Nonlinearity
Number of A/D Converters
1
Min Supply Voltage
4.75 V
4.75 V
Max Supply Voltage
5.25 V
5.25 V
相关零件
Analog DevicesAD9280ARSZ
Analog to Digital Converter Single Pipelined 32 MSPS 8-Bit Parallel 28-Pin SSOP
Texas InstrumentsADS930E/1KG4
8-Bit, 30 MSPS ADC SE/Diff Inputs w/ Internal Ref. and Low Power, Powerdown 28-SSOP -40 to 85
Analog DevicesAD9280ARS
Complete 8-Bit, 32 MSPS, 95 mW CMOS A/D Converter | IC ADC 8BIT PIPELINED 28SSOP
Texas InstrumentsADS931E
8-Bit, 30-MSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 28-SSOP -40 to 85
Texas InstrumentsADS930E
Analog DevicesAD9283BRSZ-50
1-Channel Single ADC Pipelined 50Msps 8-bit Parallel 20-Pin SSOP Tube
描述
20-SSOP (0.209 5.30mm Width) TIN LEAD Tape & Reel (TR) ADC FLASH METHOD analog digital converter 7.2mm 40MHz 5V -40C~85C
The AD9057 is an 8-bit monolithic analog-to-digital converter optimized for low cost, low power, small size, and ease of use. With a 40 MSPS, 60 MSPS or 80 MSPS encode rates capability and full-power analog bandwidth of 120 MHz, the component is ideal for applications requiring excellent dynamic performance. To minimize system cost and power dissipation, the AD9057 includes an internal +2.5 V reference and a track-and-hold circuit. The user must provide only a +5 V power supply and an encode clock. No external reference or driver components are required for many applications. The AD9057's encode input is TTL/CMOS compatible and the 8-bit digital outputs can be operated from +5 V or +3 V supplies. A power-down function may be exercised to bring total consumption to < 10 mW. In power-down mode the digital outputs are driven to a high impedance state. Fabricated on an advanced BiCMOS process, the AD9057 is available in a space saving 20-lead surface mount plastic package (20 SSOP) and is specified over the industrial (-40°C to +85°C) temperature range. Customers desiring multichannel digitization may consider the AD9059, a dual 8-bit, 60 MSPS monolithic based on the AD9057 ADC core. The AD9059 is available in a 28-lead surface mount plastic package (28 SSOP) and is specified over the industrial temperature range.