Analog Devices AD5207BRU50
Digital Potentiometer 256POS 50kOhm Dual Automotive 14-Pin TSSOP Tube
数据表和文档
HQonline
Datasheet16 页25 年前
SHENGYU ELECTRONICS
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
Stock
97,842
Authorized Distributors
1
Case/Package
TSSOP
TSSOP
Number of Pins
14
Resistance
50 kΩ
50 kΩ
Number of Taps
256
Tolerance
30 %
30 %
Temperature Coefficient
500 ppm/°C
500 ppm/°C
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
相关零件
MicrochipMCP42050-I/ST
DIGITAL POT, 256 STEPS, SPI, 50KOHMS, DUAL CHANNEL14 TSSOP 4.4MM TUBE
Analog DevicesMAX5387MAUD+
Dual, 256-Tap, Volatile, Low-Voltage Linear Taper Digital Potentiometer
Analog DevicesMAX5387MAUD+T
Analog DevicesMAX5389MAUD+
Analog DevicesAD5252BRU50
Non-RoHS Compliant CMOS GULL WING Surface Mount Digital Potentiometer ±20% -40C~105C 5muA 5mm
Analog DevicesAD5252BRU50-RL7
描述
IC DIGITAL POT 256 POS 50K OHM DUAL 14-PIN TSSOP
The AD5207 provides a dual channel, 256 position, digitally controlled variable resistor (VR) device. These devices perform the same electronic adjustment function as a potentiometer or variable resistor. Each channel of the AD5207 contains a fixed resistor with a wiper contact that taps the fixed resistor value at a point determined by a digital code loaded into the SPI compatible serial-input register. The resistance between the wiper and either end point of the fixed resistor varies linearly with respect to the digital code transferred into the VR latch. The variable resistor offers a completely programmable value of resistance, between the A terminal and the wiper or the B terminal and the wiper. The fixed A to B terminal resistance of 10K, 50K or 100K ohms has a ±1% channel-to-channel matching tolerance with a nominal temperature coefficient of 500 ppm/°C. A unique switching circuit minimizes the high glitch inherent in traditional switched resistor designs and avoids any make-before-break or break-before-make operation. The AD5207 is available in 1.1 mm thin TSSOP-14 package, which is suitable for PCMCIA applications.