Vishay CRCW040240R2FKTD
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.063W, 40.2ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Vishay CRCW040240R2FKTD.
IHS
Datasheet10 páginas3 anos atrás
Datasheet8 páginas15 anos atrás
Newark
Future Electronics
Arrow Electronics
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
-19.76%
Modelos CAD
FONTEeCADmCADARQUIVOS
Ultra Librarian
Authorized Distributors
6
Resistance
40.2 Ω
40.2 Ω
40.2 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
63 mW
63 mW
63 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Cadeia de suprimentos
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Peças relacionadas
Yageo GroupRC0402FR-0740R2L
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 40.2Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0402 40.2 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res General Purpose Thick Film 0402 40.2 Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Res Thick Film 0402 37.4 Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±1% ±100ppm/℃ 39.2Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0402FR-0739RL
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 39Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descrições
Descrições de Vishay CRCW040240R2FKTD fornecidas pelos seus distribuidores.
CRCW Series 0402 0.063 W 40.2 Ohm ±1% ±100 ppm/K SMT Thick Film Chip Resistor
CRCW 0402 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 40.2Ohms 0.063W 1/16W
SMD Chip Resistor, Thick Film, General Purpose
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/16W 0402
Thick Film Chip Resistor; Resistance:40.2ohm; Resistance Tolerance:+/- 1 %; Series:CRCW; Power Rating:0.063W; Temperature Coefficient:+/-100 ppm; Package/Case:0402; Leaded Process Compatible:No; Mounting Type:Surface Mount RoHS Compliant: No