Renesas CS82C55AZ96
Pb-Free Periph Prg-I/o 5V 8Mhz 44Plcc Com (Tape&reel) Rohs Compliant: Yes
Production
Preço e estoque
Documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Renesas CS82C55AZ96.
Integrated Device Technology
Datasheet30 páginas21 anos atrás
IHS
Renesas
Newark
Modelos CAD
Informações de modelos
Fornecido porRenesas
Data de lançamentoAug 6, 2025
Compatível com IPCIPC-7351B
Revisão do guia de estiloVersão 1.0 - Nov 1, 2024
Fonte de fichas técnicasVersão 11.00 - Dec 8, 2015
Verificação
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
-9.12%
Peças alternativas
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
PLCC
PLCC
Number of Pins
44
Interface
Parallel
Parallel
Frequency
8 MHz
8 MHz
Number of I/Os
24
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Min Operating Temperature
0 °C
0 °C
0 °C
Max Operating Temperature
70 °C
70 °C
70 °C
Ambient Temperature Range High
Cadeia de suprimentos
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
Peças relacionadas
Memory OTP EEPROM, 4Mb, 256K x 16, 5Vcc, -40°C to +85°C, 44-PLCC, RoHS
Memory OTP EEPROM, 1Mb, 64K x 16, 5Vcc, -40°C to +85°C, 44-PLCC, RoHS
Analog DevicesICL7109CQH+TD
12-Bit A/D Converter with 3-State Binary Outputs
Analog DevicesMAX7233BFIQH+D
Drives 4 Alphanumeric Characters/18 Segments; Parallel Input Format
Texas InstrumentsADC12048CIV
12-Bit Plus Sign 216 kHz 8 Channel Sampling Analog to Digital Converter 44-PLCC -40 to 85
Descrições
Descrições de Renesas CS82C55AZ96 fornecidas pelos seus distribuidores.
Renesas CMOS Programmable Peripheral Interface
2.5mA 2.5mA Parallel 24 4.5V 5.5V LCC , 16.66mm*16.66mm*3.69mm
J BEND QUAD COMMERCIAL CMOS I/O Expander 70C 8mA 16.66mm 4.5V
I/O Expander, 8 bit, Parallel, 4.5 V, 5.5 V, LCC, 44 Pins
Parallel I/O Port, 24 I/O, CMOS, PQCC44
I/O EXPANDER, 24 I/O, LCC-44; Chip Configuration: 8bit; Bus Frequency: 8MHz; IC Interface Type: Parallel; Supply Voltage Min: 4.5V; Supply Voltage Max: 5.5V; Interface Case Style: LCC; No. of Pins: 44Pins; No. of I/O's: 24I/O's;