NXP Semiconductors MPC8241LVR266D
MPU PowerQUICC II MPC82xx Processor RISC 32-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para NXP Semiconductors MPC8241LVR266D.
NXP Semiconductors
Datasheet58 páginas21 anos atrás
Freescale Semiconductor
iiiC
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+0.00%
Authorized Distributors
4
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
357
Max Frequency
66 MHz
66 MHz
Interface
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
Cadeia de suprimentos
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2003-08-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2019-03-13
LTD Date2019-09-14
Peças relacionadas
NXP SemiconductorsMPC859DSLZP50A
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32bit 0.18um 50MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray
NXP SemiconductorsMPC859DSLCVR50A
NXP SemiconductorsMPC859DSLVR66A
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32bit 0.18um 66MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray
Descrições
Descrições de NXP Semiconductors MPC8241LVR266D fornecidas pelos seus distribuidores.
PowerPC 603e Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 357-PBGA (25x25)
RISC Microprocessor, 32-Bit, 266MHz, CMOS, PBGA357
FLOATING POINT MICROPROCESSOR RISC 1Core 32-Bit BALL IC Microprocessor 0C~105C TA 25mm 1.7V 66MHz
MPC8241 Series 3.3 V 266 MHz Surface Mount Integrated Processor - BGA-357
266MHz L1 CACHE 1 1.9V 266MHz 16KB 3.3V I2C,I2O,PCI,UART 32bit PowerPC 603e BGA
IC, 32-BIT MPU, 266MHZ, BGA-357; Series:PowerQUICC II; Core Size:32bit; Program Memory Size:32KB; CPU Speed:266MHz; Embedded Interface Type:JTAG, I2C, PCI, UART; Digital IC Case Style:BGA; No. of Pins:357 ;RoHS Compliant: Yes
MPU, 32BIT, 266MHZ, BGA-357; Product Range: PowerQUICC Family PowerQUICC II Series Microprocessors; MPU Core Size: 32bit; Program Memory Size: -; No. of Pins: 357Pins; MPU Case Style: BGA; Supply Voltage Min: -; Supply Voltage