NXP Semiconductors MPC8241LVR200D
MPU PowerQUICC II MPC82xx Processor RISC 32-Bit 0.25um 200MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray
Obsolete
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para NXP Semiconductors MPC8241LVR200D.
IHS
Datasheet58 páginas21 anos atrás
NXP Semiconductors
Future Electronics
Augswan
Freescale Semiconductor
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
-0.06%
Peças alternativas
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
357
Core Architecture
PowerPC
PowerPC
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
66 MHz
66 MHz
66 MHz
Interface
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
1.9 V
Cadeia de suprimentos
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2003-08-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Peças relacionadas
NXP SemiconductorsMPC859DSLZP50A
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32bit 0.18um 50MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray
NXP SemiconductorsMPC859DSLCVR50A
NXP SemiconductorsMPC859DSLVR66A
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32bit 0.18um 66MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray
Descrições
Descrições de NXP Semiconductors MPC8241LVR200D fornecidas pelos seus distribuidores.
PowerPC 603e Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 200MHz 357-PBGA (25x25)
RISC Microprocessor, 32-Bit, 200MHz, CMOS, PBGA357
MPC82xx Series 3.3 V 200 MHz 32-Bit Surface Mount Integrated Processor - BGA-357
IC, 32-BIT MPU, 200MHZ, BGA-357; Series:PowerQUICC II; Core Size:32bit; Program Memory Size:32KB; CPU Speed:200MHz; Digital IC Case Style:BGA; No. of Pins:357; Supply Voltage Range:1.14V to 1.26V ;RoHS Compliant: Yes
MPU, 32BIT, 200MHZ, BGA-357; Series:MPC82xx; Core Size:32bit; Program Memory Size:-; Supply Voltage Min:1.7V; Supply Voltage Max:1.9V; Digital IC Case Style:BGA; No. of Pins:357; CPU Speed:200MHz; Embedded Interface Type:I2C, JTAG, UART; Operating Temperature Min:0°C; Operating Temperature Max:105°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (20-Jun-2013)