NXP Semiconductors MCF52232CAF50
MCU 32-Bit MCF5223x ColdFire RISC 128KB Flash 3.3V 80-Pin LQFP Tray
Production
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para NXP Semiconductors MCF52232CAF50.
IHS
Datasheet55 páginas19 anos atrás
NXP Semiconductors SCT
element14 APAC
Newark
Augswan
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+0.00%
Cadeia de suprimentos
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2006-04-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Peças relacionadas
NXP SemiconductorsMCF52232AF50
Coldfire V2 MCF5223x Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14)
NXP SemiconductorsMCF52213AE50
Coldfire V2 MCF5221x Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
NXP SemiconductorsMCF52236AF50
MCU 32-Bit MCF5223x ColdFire RISC 256KB Flash 3.3V 80-Pin LQFP Tray
Descrições
Descrições de NXP Semiconductors MCF52232CAF50 fornecidas pelos seus distribuidores.
MCF5223X 32-bit MCU, ColdFire V2 core, 128KB Flash, 50MHz, QFP 80
32 Bit Microcontroller, CAN Controller, Coldfire V2 Family MCF5223x Series Microcontrollers
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, COLDFIRE CPU, 50MHz, CMOS, PQFP80
3V~3.6V 50MHz 32KB FLASH 128KB DMA,LVD,POR,PWM,WDT , 43 1 3V 3.6V 50MHz Ethernet,I2C,SPI,UART,USART A/D 8x12b 32bit ColdFire V2 LQFP 14mm*14mm*1.5mm
32-Bit Microcontroller IC; Controller Family/Series:ColdFire/68K; Memory Size, Flash:128KB; Memory Size, RAM:32KB; No. of I/O Pins:43; No. of ADC Inputs:8; No. of Timers:4; Clock Speed:50MHz; Interface:I2C, SPI, UART ;RoHS Compliant: Yes
32BIT, 128K FLASH, 32K SRAM, SMD; Controller Family/Series:ColdFire; Core Size:32bit; No. of I/O's:43; Program Memory Size:128 KB; RAM Memory Size:32KB; CPU Speed:50MHz; Oscillator Type:External, Internal; No. of Timers:3; Peripherals:ADC, DMA, PWM, RTC, Timer; Digital IC Case Style:LQFP; Supply Voltage Range:3V to 3.6V; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; No. of Pins:80; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Clock Frequency:50MHz; Flash Memory Size:128KB; Interface:CAN, I2C, JTAG, SPI, UART; Interface:CAN, I2C, SPI, UART; Interface Type:CAN, I2C, SPI, UART; No. of ADC Inputs:8; No. of Bits:32; No. of I/O's:43; Number of bits In Timer:1; Number of bits in ADC:12; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:LQFP; Packaging Type:Peel Pack; Peripherals:ADC, DMA, RTC, PIT; Program Memory Size:128KB; Supply Voltage Max:3.6V; Supply Voltage Min:3V; Termination Type:SMD