Texas Instruments LM1085IS-12
LDO Regulator Pos 12V 3A 4-Pin(3+Tab) TO-263 Rail
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Texas Instruments LM1085IS-12.
Augswan
Datasheet30 páginas4 anos atrás
National Semiconductor
iiiC
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+0.00%
Modelos CAD
FONTEeCADmCADARQUIVOS
Component Search Engine
SímboloPegada
3DBaixar
EE Concierge
SímboloPegada
SnapEDA
3DBaixar
Ultra Librarian
Baixar
O site do parceiro será aberto em uma nova aba ao baixar os seus modelos CAD
Peças alternativas
Price @ 1000
Stock
45,471
Authorized Distributors
2
Min Input Voltage
2.6 V
2.6 V
Max Input Voltage
18 V
18 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
12 V
12 V
Output Current
3 A
3 A
Dropout Voltage
1.3 V
1.3 V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
Peças relacionadas
Texas InstrumentsLM1085ISX-3.3/NOPB
3-A, 29-V, linear voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Texas InstrumentsLM1085ISX-ADJ/NOPB
75dB(120Hz) 10mA Adjustable 3A 1 1.25V 2.6V 15V 29V 1.5V@ 3A 0.3% 0.2% DDPAK,TO-263-3 , 5.08mm
Texas InstrumentsLM1085ISX-5.0/NOPB
68dB(120Hz) 10mA Adjustable 3A 1 5V 2.6V 5V 5.5V 1.5V@ 3A 20mV 10mV DDPAK-3,TO-263 , 5.08mm
STMicroelectronicsLD1085D2T33R
LD1085 Series 3 A 3.3 V Fixed Output Positive Voltage LDO Regulator - D2PAK
STMicroelectronicsLD1085D2T-R
3 A low drop positive voltage regulator: adjustable and fixed, D2PAK, Tape and Reel
Descrições
Descrições de Texas Instruments LM1085IS-12 fornecidas pelos seus distribuidores.
TO-263 Surface Mount RoHS Compliant Tin/Lead (Sn/Pb) voltage regulator linear 1.3V 4.79mm 3A 125C
IC REG LIN 12V 3A DDPAK/TO-263-3
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
The LM1085 is a series of low dropout positive voltage regulators with a maximum dropout of 1.5V at 3A of load current. It has the same pin-out as National Semiconductor's industry standard LM317. The LM1085 is available in an adjustable version, which can set the output voltage with only two external resistors. It is also available in three fixed voltages: 3.3V, 5.0V and 12.0V. The fixed versions integrate the adjust resistors. The LM1085 circuit includes a zener trimmed band gap reference, current limiting and thermal shutdown. The LM1085 series is available in TO-220 and TO-263 packages. Refer to the LM1084 for the 5A version, and the LM1086 for the 1.5A version.