Infineon IPI80N06S2L05AKSA2
MOSFET N-CH 55V 80A TO262-3 / N-Channel 55 V 80A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO262-3-1
Production
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Infineon IPI80N06S2L05AKSA2.
IHS
Datasheet8 páginas20 anos atrás
iiiC
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+0.00%
Introduction Date2006-03-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-03-15
LTD Date2020-09-15
Peças relacionadas
40V, N-Ch, 3.7 mΩ max, Automotive MOSFET, I2PAK, OptiMOS™-T2, PG-TO262-3-3, RoHS
OptiMOS™3 Power-Transistor Features for sync. rectification, drives and dc/dc SMPS
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3 / N-Channel 40 V 80A (Tc) 71W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
Tube Through Hole N-Channel Single Mosfet Transistor 100A Ta 100A 1.65W 750ns
STMicroelectronicsSTB80NF55-06-1
N-channel 55 V, 5 mOhm, 80 A I2PAK STripFET(TM) II Power MOSFET
STMicroelectronicsSTB80NF55L-08-1
N-Channel 55V - 0.0065Ohm - 80A - I2PAK StripFET(TM) II POWER MOSFET
Descrições
Descrições de Infineon IPI80N06S2L05AKSA2 fornecidas pelos seus distribuidores.
55V, N-Ch, 4.8 mΩ max, Automotive MOSFET, I2PAK, OptiMOS™, PG-TO262-3-3, RoHS
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 55V 80A Automotive AEC-Q101 3-Pin(3+Tab) TO-262 Tube
Power Field-Effect Transistor, 80A I(D), 55V, 0.006ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-262AA
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green package (lead free); Ultra low Rds(on); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 55V (on) in planar technology; highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: Valves control; Solenoids control; Lighting; Single-ended motors