Infineon IPI80N04S403AKSA1
40V, N-Ch, 3.7 mΩ max, Automotive MOSFET, I2PAK, OptiMOS™-T2, PG-TO262-3-3, RoHS
Production
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Infineon IPI80N04S403AKSA1.
IHS
Datasheet9 páginas16 anos atrás
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
-91.65%
Cadeia de suprimentos
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-04-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Peças relacionadas
Trans MOSFET N-CH 40V 100A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-262 Tube
40V, N-Ch, 2.5 mΩ max, Automotive MOSFET, I2PAK, OptiMOS™-T2, PG-TO262-3-3, RoHS
InfineonAUIRFSL8403
Automotive Q101 40V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a TO-262 Package, TO262-3, RoHS
Trans MOSFET N-CH 40V 40A 8-Pin PowerPAK SO T/R / MOSFET N-CH 40V 40A PPAK SO-8
STMicroelectronicsSTI55NF03L
N-channel 30 V, 0.01 Ohm, 55 A, I2PAK STripFET(TM) II Power MOSFET
Descrições
Descrições de Infineon IPI80N04S403AKSA1 fornecidas pelos seus distribuidores.
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 40V 80A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-262 Tube
Power Field-Effect Transistor, 80A I(D), 40V, 0.0037ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-262AA
Mosfet, Aec-Q101, N-Ch, 40V, To-262; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:80A; Drain Source Voltage Vds:40V; On Resistance Rds(On):0.0032Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPI80N04S403AKSA1
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 40V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T2 40V addresses all kind of EPS motor control, 3-phase and H-bridge motors, HVAC fan control, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control.; Thus OptiMOS-T2 40V products based on Infineons advanced trench technology will be the benchmark for next generation of automotive applications in energy efficiency, CO2 reduction, e-drives.