Broadcom HCPL-3150-300E
HCPL-3150 (Single Channel), HCPL-315J (Dual Channel) | OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Broadcom HCPL-3150-300E.
HQonline
Datasheet27 páginas9 anos atrás
Newark
X-ON
iiiC
Farnell
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
-20.86%
SnapEDA
Pegada
Baixar
O site do parceiro será aberto em uma nova aba ao baixar os seus modelos CAD
Peças alternativas
Price @ 1000
Stock
84,784
Authorized Distributors
6
Case/Package
SMD/SMT
SMD/SMT
Number of Pins
8
Number of Channels
1
Isolation Voltage
3750 Vrms
3750 Vrms
Current Transfer Ratio
Rise Time
100 ns
100 ns
Fall Time
Output Voltage
30 V
27 V
Output Current
Forward Voltage
1.5 V
1.5 V
Forward Current
16 mA
16 mA
Introduction Date1998-10-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Peças relacionadas
Optocoupler Drive Totem-Pole 1-CH 32V 1500V 8-Pin PDIP SMD T/R / OPTOISO 5.3KV GATE DRIVER 8SMD
VO3150A Series Single Channel 0.5 V 5300 Vrms IGBT/MOSFET Optocoupler - DIP-8
Optocoupler Drive Totem-Pole 1-CH 32V 1500V 8-Pin PDIP T/R
Lite-On4N35S-TA1
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD T/R
Lite-On4N35S
Single Channel 30 V 3550 Vrms Transistor Output Optocoupler Surface Mount-DIP-6
Lite-On6N135S-TA1
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin DIP SMD T/R
Descrições
Descrições de Broadcom HCPL-3150-300E fornecidas pelos seus distribuidores.
Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD Tube
Optocoupler; No. of Channels:1; Isolation Voltage:3750Vrms; Optocoupler Output Type:Gate Drive; Input Current Max:16mA; Output Voltage Max:27V; Package/Case:8-SOIC; Common Mode Ratio:15 kV/uS; Common Mode Voltage Vcm:1500V ;RoHS Compliant: Yes
OPTOCOUPLER, SMD, GATE DRIVE O/P; No. of Channels:1; Voltage, Isolation:3750V ac; Output Type:Gate Drive; Input Current:16mA; Voltage, Output Max:30V; Case Style:SMD-8; Operating Temperature Range:-40°C to +100°C; Approval Bodies:UL, CSA, IEC/EN/DIN EN 60747-5-2; CMR:15kV/µs; Current, If Max:25mA; External Depth:6.35mm; External Length / Height:3.56mm; No. of Pins:8; Optocoupler Type:Gate Drive Output; Peak Output Current:500mA; Supply Voltage:15V; Temp, Op. Max:100°C; Temp, Op. Min:-40°C; Termination Type:SMD; Voltage, Vol Nom:30V; Width, External:9.65mm; Voltage, Vcm:1500V