Bourns CR0402-FX-1002GLF
Res Thick Film 0402 10K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Bourns CR0402-FX-1002GLF.
ODG (Origin Data Global)
Datasheet9 páginas4 anos atrás
IHS
element14 APAC
Burklin Elektronik
Electro Sonic
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+8.48%
Modelos CAD
FONTEeCADmCADARQUIVOS
Component Search Engine
SímboloPegada
3DBaixar
SnapEDA
SímboloPegada
Baixar
Ultra Librarian
Baixar
O site do parceiro será aberto em uma nova aba ao baixar os seus modelos CAD
Peças alternativas
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
10 kΩ
10 kΩ
10 kΩ
Case/Package
0402
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
62.5 mW
62.5 mW
62.5 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Cadeia de suprimentos
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2003-04-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Peças relacionadas
TE ConnectivityCRG0402F10K
Res Thick Film 0402 10K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0402FR-0710KL
Res Thick Film 0402 10K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402 / 10 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Res Thick Film 0402 10K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0402 10K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0402 10K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Descrições
Descrições de Bourns CR0402-FX-1002GLF fornecidas pelos seus distribuidores.
Avnet Japan
CR0402 SERIES THICK FILM RESISTOR 0402 CASE 10KOHMS +/-1% 0.0625W +/-100PPM/DEGC
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 10000ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
0402 (1005Metric) 0402 CR0402 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm 0.063W 1/16W 10kOhms ±100ppm/C
RES, THICK FILM, 10K, 1%, 0.0625W, 0402, REEL; Resistance:10kohm; Voltage Rating:50V; Resistor Case Style:0402 ^1005 Metric]; Power Rating:62.5mW; Resistance Tolerance: 1%; Product Range:CR Series; Pac
Resistor Type = Thick Film / Resistance kOhm = 10 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 63 / Body Length mm = 1 / Voltage Rating - DC V = 50 / Temperature Coefficient = ±100 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.35 / Body Width mm = 0.5 / Mounting Type = SMD / Qualification = AEC-Q200 / Resistor Case Style = 0402