Analog Devices AD5242BR100
Digital Potentiometer, 2 Func, 100000ohm, 2-wire Serial Control Interface, 256 Positions, CMOS, PDSO16
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Analog Devices AD5242BR100.
Analog Devices
Datasheet20 páginas16 anos atrás
Datasheet16 páginas23 anos atrás
SHENGYU ELECTRONICS
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+0.00%
Stock
69,919
Authorized Distributors
1
Case/Package
SOIC
SOIC
Number of Pins
16
Resistance
100 kΩ
100 kΩ
100 kΩ
Tolerance
50 %
50 %
50 %
Temperature Coefficient
30 ppm/°C
30 ppm/°C
30 ppm/°C
Interface
2-Wire, I2C, Serial
I2C
I2C
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Peças relacionadas
Analog DevicesAD5242BRZ100
I2C-Compatible, 256-Position Digital Potentiometers | IC DGT POT 100KOHM 256TAP 16SOIC
Analog DevicesAD5242BRZ100-REEL7
IC DGT POT 100KOHM 256TAP 16SOIC / I2C-Compatible, 256-Position Digital Potentiometers
Analog DevicesAD5241BR100
Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Single 14-Pin SOIC N
Analog DevicesDS1868S-100+
100K DIGITAL POTENTIOMETER 3-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE 256 POSITIONS PDIP16
MicrochipMCP42100-I/SL
Digital Pot; 256 Steps; Spi; 100 Kohms; Dual Channel; SOIC-14
MicrochipMCP42100-E/SL
Digital Potentiometer 100kOhm 256POS Volatile Linear 14-Pin SOIC N Tube
Descrições
Descrições de Analog Devices AD5242BR100 fornecidas pelos seus distribuidores.
IC DGT POT 100KOHM 256TAP 16SOIC
Non-RoHS Compliant Surface Mount Surface Mount Linear Digital Potentiometer -30% +50% -40C~105C 100nA 100kOhm
The AD5241 and AD5242 provide a single-/dual-channel, 256-position, digitally controlled variable resistor (VR) device. These devices perform the same electronic adjustment function as a potentiometer, trimmer or variable resistor. Operating from single (+2.7 V to +5.5 V) or dual supplies (±2.7 V), these parts are ideal for applications in Communications, Multi-Media, Video and Audio equipment. Stable 30 ppm/°C, low noise settings result from internal SiCr thin film resistor technology used for the resistor segments. Internal power ON reset to midscale position speeds up initial circuit adjustment. Two programmable logic outputs are available to drive digital loads, gates, LED drivers, analog switches, etc. to save micro-controller pin usage. Additional package address decode pins allow multiple packages to share the same 2-wire I2C bus. Devices are available in the 1.1 mm thin TSSOP 14- and 16-lead packages.