STMicroelectronics SPC560B64L5C6E0X
32-bit Power Architecture MCU for Automotive Body and Gateway Applications
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics SPC560B64L5C6E0X.
IHS
Datasheet133 pages10 years ago
STMicroelectronics
SHENGYU ELECTRONICS
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMalta
Export Control Classification Number (ECCN) Code5A991.B.4.A
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.25
Introduction Date2011-09-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
STMicroelectronicsSPC563M64L5COBR
MCU 32-Bit SPC563M64x e200z335 RISC 1.5MB Flash 1.2V/3.3V/5V 144-Pin LQFP T/R
STMicroelectronicsSPC563M64L5COAY
MCU 32-bit SPC563M64x e200 RISC 1536KB Flash 1.2V/3.3V/5V Automotive 144-Pin LQFP Tray
STMicroelectronicsSPC563M64L5COAR
MCU 32-bit e200z335 RISC 1.5MB Flash 1.2V/3.3V/5V Automotive AEC-Q100 144-Pin LQFP T/R
MicrochipATSAM3S4BA-AU
ARM-BASED FLASH MCU RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, CORTEX-M3 CPU, 64MHz, CMOS, PQFP64
MicrochipATSAM3S4CA-AU
MCU 32-bit ATSAM ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 1.8V/3.3V 100-Pin LQFP
MicrochipATSAM3S8BA-AU
MCU 32-bit SAM3S ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 1.8V/2.5V/3.3V 64-Pin LQFP
Descriptions
Descriptions of STMicroelectronics SPC560B64L5C6E0X provided by its distributors.
MCU 32-Bit SPC560B64x e200z0h RISC 1.5MB Flash 3.3V/5V 144-Pin LQFP T/R
32-bit MCU, PowerPC e200Z0h, 64 MHz, 1.5 MB, 96 KB, 144 Pins, LQFP