Rubycon 80MXG3300MEFCSN30X30
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 80V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Rubycon 80MXG3300MEFCSN30X30.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Introduction Date2007-10-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXUVR1J332MRD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 63V 3300muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
United Chemi-ConESMH630VSN332MQ30T
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF
United Chemi-ConEKMH101VSN332MA40T
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF
United Chemi-ConEKMH101VNN332MA40T
Cap Aluminum Lytic 3300uF 100V 20% (35 X 40mm) Snap-In 10mm 0.075 Ohm 3270mA 2000h 105°C
NichiconUFW2A332MRD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UFW 100V 3300muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
NichiconUVR2A332MRD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 100V 3300muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
Descriptions
Descriptions of Rubycon 80MXG3300MEFCSN30X30 provided by its distributors.
3.3mF 80V ¡À20% 10mm 3000h@ 105¡ãC 2.64A@ 120Hz,3.036A@ 10 kHz ,D30xL30mm , 30mm*32mm
Capacitor Alum Elect, 3300Uf, 80V, 20%, Radial
Radial Can - Snap-In MXG 80V 3300muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP TH