Panasonic ECW-HC3F103J
Film Capacitor, Polypropylene, 3000V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.01uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ECW-HC3F103J.
Panasonic
Datasheet3 pages10 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
Newark
Panasonic SCT
Inventory History
3 month trend:
+23.33%
CAD Models
Download Panasonic ECW-HC3F103J symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.25.00.70
Introduction Date2013-02-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Film Capacitor, Polypropylene, 2500V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.01uF, Through Hole Mount
Yageo GroupR75UI21004030J
Film Capacitor, Polypropylene, 2000V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.01uF, Through Hole Mount
Yageo GroupR76PD2100SE30J
Film Capacitor, Polypropylene, 630V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.01uF, Through Hole Mount
PanasonicECW-HA3C103J4
Cap Film 0.01uF 1600V PP 5% (20.3 X 6.4 X 17.3mm) Radial 10mm 105C Ammo
PanasonicECW-HA3C103JQ
Cap Film 0.01uF 1600V PP 5% (20.3 X 6.4 X 17.3mm) Radial 17.5mm 105C Ammo
PanasonicECW-HA3C103JB
Descriptions
Descriptions of Panasonic ECW-HC3F103J provided by its distributors.
Cap Film 0.01uF 3000V PP 5% (25.8 X 8.2 X 16.1mm) Radial 22.5mm 85C Bulk
Radial FILM CAPACITOR ECW-H(C) 3kV 10000pF ±5% 1.016Lx0.323W 25.80mmx8.20mm
Panasonic ECWHC3F103J - Film Capacitors (Electronic Equipment Use)
Film Chip Capacitor, 1600V, 0.027µF, -40 to +105 ¡C, RoHS
Panasonic SCT
METALLIZED POLYPROPYLENE FILM CAPACITOR
Film Capacitor, 0.01Uf, 3Kv, 5%, Radial; Dielectric Type:Metallized Pp; Capacitor Case/Package:Radial Box - 2 Pin; Capacitance:0.01Μf; Capacitance Tolerance:± 5%; Voltage(Ac):1.06Kv; Voltage(Dc):3Kv; Capacitor Mounting:Through Holerohs Compliant: Yes |Panasonic ECW-HC3F103J