Panasonic ALFG2PF18
Power Relay 18VDC 31A SPST-NO(30.1x15.7x23.3)mm THT
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ALFG2PF18.
IHS
Datasheet9 pages7 years ago
Panasonic
element14 APAC
Burklin Elektronik
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-0.29%
CAD Models
Download Panasonic ALFG2PF18 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP1-1419104-8
Power Relay 15VDC 30A SPST-NO (32.51mm 27.43mm 27.94mm) THT
Power Relay 15VDC 30A SPST-NO(32.2mm 27.4mm 27.9mm) Top Mount Automotive
TE Connectivity1-1393209-3
Electromechanical Relay 18VDC 380Ohm 30A SPST-NO (32.26x27.43x20.4)mm THT Power Relay
TE ConnectivityT9AS1D12-22
Power Relay SPST-NO 277VAC 22VDC PC Pin Through Hole Box/Tray
TE Connectivity / AMP2-1419104-0
Power/Signal Relay, SPST, Momentary, 1000mW (Coil), 30A (Contact), AC/DC Output
TE ConnectivityT9AV1D12-22
Power Relay 22VDC 30A SPST-NO (32.51mm 27.43mm 20.4mm) THT
Descriptions
Descriptions of Panasonic ALFG2PF18 provided by its distributors.
Power/Signal Relay, SPST, Momentary, 0.078A (Coil), 18VDC (Coil), 1400mW (Coil), DC Input, AC Output
ALFG Series 31A SPST-NO (1 Form A) 18VDC Through Hole High Capacity Power Relay
Electromechanical Relay SPST-NO 31A 18VDC 230Ohm Through Hole
Power Relay I deal for Solar Inverter
RELAY, SPST, 277VAC, 31A; Contact Configuration: SPST; Coil Voltage: 18VDC; Contact Current: 31A; Product Range: -; Relay Mounting: Through Hole; Coil Type: Non Latching; Contact Voltage VAC: 277VAC; Relay Terminals: Solder; Con
RELAY, POWER, PCB, SPST, 18VDC, 31A; Relay Type:Power; Coil Voltage VDC Nom:18V; Contact Voltage AC Nom:250V; Coil Resistance:230ohm; Contact Configuration:SPST; Coil Type:DC; Coil Current:78mA; Nom Operating Power:1.4W; Relay Mounting:PCB; External Height:23.3mm; External Width:30.1mm; External Depth:15.7mm; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Contact Configuration:SPST; Contact Current AC Max:31A; External Length / Height:23.3mm; No. of Poles:1; Operating Temperature Max:60°C; Operating Temperature Min:-40°C