Mini-Circuits LFCN-490D+
1DB 50¦¸ 490MHZ 1206 3.2MM*1.6MM*940¦ÌM
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Mini-Circuits LFCN-490D+.
IHS
Datasheet10 pages4 years ago
Component Distributors Inc.
Inventory History
3 month trend:
-33.56%
CAD Models
Download Mini-Circuits LFCN-490D+ symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2005-06-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Mini-Circuits LFCN-490D+ provided by its distributors.
Ceramic LPF, 7 Section(s) Min, 7 Section(s) Max, 650MHz