Microchip ATTINY261-15MAZ
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN / MCU 8-bit AVR RISC 2KB Flash 3.3V/5V Automotive 20-Pin QFN EP
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip ATTINY261-15MAZ.
Microchip
Datasheet0 pages0 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
-98.38%
CAD Models
Download Microchip ATTINY261-15MAZ symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Projected EOL Date2044-01-15
Related Parts
MicrochipATTINY24-15MZ
MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 2KB Flash 3.3V/5V 20-Pin QFN EP - Tape and Reel
MicrochipATTINY25-15MZ
MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 2KB Flash 3.3V/5V 20-Pin QFN EP
Descriptions
Descriptions of Microchip ATTINY261-15MAZ provided by its distributors.
2KB FLASH 15MHz AUTO 125C 20-QFN 4*4mm