HellermannTyton CTM310C2
HellermannTyton CTM310C2 Cable Tie Anchor Mount, 0.86"x0.61", 0.2" Hole Dia, White, 100/Pkg
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HellermannTyton CTM310C2.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet3 pages20 years ago
Datasheet4 pages21 years ago
Datasheet1 page0 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
+38.18%
Descriptions
Descriptions of HellermannTyton CTM310C2 provided by its distributors.
MOUNT, CABLE TIE, SCREW MOUNT, WHT POLYAMIDE 6.6, 0.858" L, 0.609" W, 0.374" H
Hellermann Tyton CTM310C2 Cable Tie Mount Brand: Hellermann Tyton. Part Number: CTM310C2. HellermannTyton Cable Tie Mount, Type CTM3, Rivet/Screw Mount, 0.31 in Maximum Tie Width, 0.86 in Base Length, 0.61 in Base Width, Polyamide 6.6, White. Additional Description: TYTO-CTM310C2 CABLE TIE ANCHOR MOUNT, 0.86 X .61, 0.2 HOLE DIA, 0.31 MAX TIE WIDTH, PA66, WHITE, 100/PKG 151-30605 WIDTH, PA66, WHITE, 100/PKG #10 Screw. Catalog Description: Designed specifically for holding heavier cable bundles these mounting bases can be used in many industries from agriculture to truck manufacture. They offer a very secure fixing and can be used with a wide variety of heavy duty cable ties up to 8.3 mm width...