Coilcraft POE70P-50LD
Audio Transformers / Signal Transformers POE70P Flyback 7uH 5.0 V 1.4 A
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft POE70P-50LD.
IHS
Datasheet2 pages5 years ago
Coilcraft Direct
Inventory History
3 month trend:
-60.03%
CAD Models
Download Coilcraft POE70P-50LD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2005-11-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Coilcraft POE70P-50LD provided by its distributors.
PoE transformer, SMT, RoHS
SMPS Transformer, 7W