Intel / Altera 5M80ZE64C5N
CPLD MAX® VFamily 64Macro Cells 118.3MHz 1.8V 64-Pin EQFP EP Tray
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Intel / Altera 5M80ZE64C5N.
IHS
Datasheet166 pages15 years ago
element14 APAC
Augswan
element14
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Malaysia, Taiwan, USA, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.01
Introduction Date2011-05-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Intel / Altera5M40ZE64C5N
CPLD MAX® V Family 32 MacroCells 118.3MHz 1.8V 64-Pin EQFP EP Tray
Descriptions
Descriptions of Intel / Altera 5M80ZE64C5N provided by its distributors.
CPLD MAX® V Family 440 Macro Cells 118.3MHz 1.8V Automotive 144-Pin TQFP / IC CPLD 64MC 7.5NS 64EQFP
CPLD - Complex Programmable Logic Devices CPLD - MAX V 64 Macro 54 IOs
IC, CPLD, MAX V, 80 LE, 64EQFP; CPLD Type: FLASH; No. of Macrocells: 64; No. of I/O's: 54I/O's; Logic Case Style: QFP; No. of Pins: 64Pins; Frequency: 118.3MHz; Supply Voltage Min: 1.71V; Supply Voltage Max: 1.89V; Propagation D
CPLD, FLASH, 54 I/O, TQFP-54; CPLD Type:FLASH; No. of Macrocells:64Macrocells; No.of User I/Os:54I/O s; IC Case / Package:TQFP; No. of Pins:64Pins; Speed Grade:5; Process Technology:-; IC Mounting:Surface Mount; Qualification:- RoHS Compliant: Yes