Yageo Group RC1206FR-072K7L
Res Thick Film 1206 2.7K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
IHS
Datasheet11 페이지2년 전
Upverter
element14 APAC
Newark
3개월간의 트렌드:
-10.78%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
Component Search Engine
심벌풋프린트
3D다운로드
EE Concierge
심벌풋프린트
SnapEDA
3D다운로드
Resistance
2.7 kΩ
2.7 kΩ
2.7 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
공급망
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
관련 부품
Yageo GroupAC1206FR-072K7L
Res Thick Film 1206 2.7K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityCRG1206F2K7
Res Thick Film 1206 2.7K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD
PanasonicERJ-8ENF2701V
Res Thick Film 1206 2.7K Ohm 1% 0.25W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 1206 2.7K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupAC1206FR-072K61L
Res Thick Film 1206 2.61K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
설명
Thick Film Resistors – SMD; YAGEO; RC1206FR-072K7L; 2.7 kOhm; 1206; 1 %; Thick Film
Resistor, thick film, SMD 1206 (3216), 2.7 kΩ, 0.25 W, ±1 %, RC1206FR-072K7L
General Purpose Chip Resistor Thick Film 1206 2.7kOhm 1% Paper T/R
Avnet Japan
RC Series 1206 0.25 W 2.7 kOhm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 2700ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 2.7kOhm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 2.7 kOhms 250 mW 1206 1%
SMD Resistor 1206 1/4W 1% 2,7K Taped
RESISTOR, RC02H 1206 2K7; Product Range:YAGEO (PHYCOMP) - RC Series GENERAL PURPOSE CHIP Resistor; Resistance:2.7kohm; Power Rating:250mW; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case Style:1206 [3216 Metric]; Resistor Element ;RoHS Compliant: Yes
RESISTOR, RC02H 1206 2K7; Resistance:2.7kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250mW; Voltage Rating:200V; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:1206; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:0.6mm; External Length / Height:3.2mm; External Width:1.6mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Spacing:0.5mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:1206; Reel Quantity:5000; Series:RC02H; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating V DC:200V