Yageo Group RC1206FR-0710ML
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 10MΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
Newark
Datasheet11 페이지2년 전
element14 APAC
Farnell
Future Electronics
TME
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+0.21%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
Component Search Engine
심벌풋프린트
3D다운로드
SnapEDA
심벌풋프린트
3D다운로드
Ultra Librarian
다운로드
캐드 모델 다운로드 시 새 탭으로 파트너 사이트가 열립니다.
대체 부품
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
10 MΩ
10 MΩ
10 MΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
공급망
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
관련 부품
Res Thick Film 1206 10M Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupAC1206FR-0710ML
Res Thick Film 1206 10M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC1206JR-0710ML
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±5% 10MΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC1206JR-1310ML
Res Thick Film 1206 10M Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Epoxy Pad SMD T/R
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±100ppm/℃ 10MΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 1206 10M Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
설명
Res Thick Film 1206 10M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
General Purpose Chip Resistor Thick Film 1206 10MOhm 1% Paper T/R
Avnet Japan
Thick Film Resistors – SMD; YAGEO; RC1206FR-0710ML; 10 MOhm; 1206; 1 %; Thick Film
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 10000000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RC Series 1206 0.25 W 10 MOhm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 10MOhm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 10 MOhms 250 mW 1206 1%
RESISTOR, RC02H 1206 10M; Resistance:10Mohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250mW; Voltage Rating:200V; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:1206; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:0.6mm; External Length / Height:3.2mm; External Width:1.6mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Spacing:0.5mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:1206; Reel Quantity:5000; Series:RC02H; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating V DC:200V