Yageo Group RC0201JR-07150RL
RC Series 0201 0.05 W 150 Ohm ±5% ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Production
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
Newark
Datasheet11 페이지2년 전
element14 APAC
3개월간의 트렌드:
+30.65%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
SnapEDA
풋프린트
다운로드
Ultra Librarian
심벌풋프린트
다운로드
Resistance
150 Ω
150 Ω
150 Ω
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
50 mW
50 mW
50 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Introduction Date2008-07-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
관련 부품
Yageo GroupRC0201FR-07162RL
Res Thick Film 0201 162 Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
설명
RES 150 OHM 5% 1/20W 0201 / 150 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.05W, 150ohm, 25V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0201
0201 (0603Metric) FIXED RESISTOR RC 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm 0.05W 1/20W 150Ohm ±200ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 150 Ohms 50 mW 0201 5%
RESISTOR, 0201 0.05W 5% 150R; Resistance:150ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:50mW; Voltage Rating:25V; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:0201; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); External Depth:0.23mm; External Length / Height:0.6mm; External Width:0.3mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Overload Voltage:50V; Package / Case:0201; Series:RC41; Temperature Coeff. +:200ppm/°C; Temperature Coeff. -:200ppm/°C