WeEn Semiconductors BT151-500R,127
Silicon Controlled Rectifier, 12A I(T)RMS, 500V V(DRM), 500V V(RRM), 1 Element, TO-220AB
IHS
Datasheet12 페이지17년 전
TME
Future Electronics
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-13.84%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
Component Search Engine
심벌풋프린트
3D다운로드
Ultra Librarian
심벌풋프린트
다운로드
캐드 모델 다운로드 시 새 탭으로 파트너 사이트가 열립니다.
대체 부품
Price @ 1000
Stock
85,980
Authorized Distributors
6
RMS Current (Irms)
12 A
12 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
500 V
600 V
600 V
Hold Current
Leakage Current
Max Operating Temperature
125 °C
Min Operating Temperature
Case/Package
TO-220AB
TO-220AB
Mount
Forward Voltage
Peak Non-Repetitive Surge Current
공급망
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.30.00.80
Introduction Date2015-12-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
설명
20mA 15mA 500V 1 unidirectional thyristor TO-220AB Thyristors (SCR)/Modules ROHS
BT151-500R Series 12 A 15mA 500 V Silicon Controlled Rectifier - TO-220AB
SCR Diode 500V 12A(RMS) 132A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail
SCR THYRISTOR, 12A, 500V, TO-220AB; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm: 500V; Gate Trigger Current Max, Igt: 15mA; Current It av: 7.5A; On State RMS Current IT(rms): 12A; Thyristor Case Style: TO-220AB; No. of Pins: 3Pins