WeEn Semiconductors BT138-600,127
4 Quadrant Logic Level TRIAC, 600V V(DRM), 12A I(T)RMS, TO-220AB
Production
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
Newark
Datasheet14 페이지12년 전
TME
Future Electronics
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-3.52%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
Component Search Engine
심벌풋프린트
3D다운로드
SnapEDA
풋프린트
다운로드
Ultra Librarian
심벌풋프린트
다운로드
캐드 모델 다운로드 시 새 탭으로 파트너 사이트가 열립니다.
대체 부품
Price @ 1000
Stock
87,898
Authorized Distributors
6
RMS Current (Irms)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
600 V
600 V
Max Operating Temperature
125 °C
125 °C
Min Operating Temperature
Hold Current
Leakage Current
Case/Package
Mount
Max RMS Current
Element Configuration
공급망
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.30.00.80
Introduction Date2015-12-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
설명
BT138 Series 600 V 12 A Passivated Triac - TO-220AB-3
Thyristor TRIAC 600V 105A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Triac, 12A, 600V, To-220Ab; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:600V; On State Rms Current It(Rms):12A; Triac Case Style:To-220Ab; Gate Trigger Current Max (Qi), Igt:70Ma; Gate Trigger Voltage Max Vgt:1V; Peak Gate Power:5W; Peakrohs Compliant: Yes |Ween Semiconductors BT138-600,127