Texas Instruments LM4041D12ILP
1.2-V precision micropower shunt voltage reference with 1% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Production
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
Texas Instruments
Technical Drawing4 페이지1년 전
Official datasheet0 페이지0년 전
Technical Drawing5 페이지9년 전
Datasheet30 페이지11년 전
Technical Drawing3 페이지12년 전
Datasheet2 페이지19년 전
Mouser
Newark
SHENGYU ELECTRONICS
element14
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+0.00%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
EE Concierge
심벌풋프린트
SnapEDA
풋프린트
다운로드
Ultra Librarian
심벌풋프린트
다운로드
캐드 모델 다운로드 시 새 탭으로 파트너 사이트가 열립니다.
대체 부품
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Case/Package
TO-92
TO-92
Number of Pins
3
Max Output Current
12 mA
12 mA
12 mA
Min Input Voltage
10 V
Max Input Voltage
Min Output Voltage
Max Output Voltage
1.225 V
1.225 V
1.225 V
Tolerance
1 %
0.5 %
0.5 %
Temperature Coefficient
Cathode Current
75 µA
75 µA
공급망
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
엔지니어링 리소스
관련 부품
Texas InstrumentsLM4041DILPR
Adjustable, precision micropower shunt voltage reference with 1% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Texas InstrumentsLM4041DILP
Texas InstrumentsLM4040D20ILPR
Fixed voltage, 45-µA, precision micropower shunt voltage reference 3-TO-92 -40 to 85
설명
150ppm/¡æ Fixed 12mA 20¦ÌVrms 1.225V 1.225V 80¦ÌA ¡À1% TO-92-3 4.83mm*3.43mm*3.68mm
V-Ref Precision 1.225V 25mA Automotive 3-Pin TO-92 Bulk
Shunt Voltage Reference; Topology:Shunt; Reference Voltage:1.2V; Reference Volt Tolerance ± mV:12mV; Temperature Coefficient:150 ppm; Voltage Reference Case Style:TO-92; No. of Pins:3; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C