Renesas X9258TS24IZ-2.7T1
Low Noise, Low Power, 2-Wire Bus, 256 Taps Quad Digital Controlled Potentiometer (XDCP™)
Renesas
Datasheet19 페이지25년 전
Datasheet19 페이지25년 전
IHS
Integrated Device Technology
SHENGYU ELECTRONICS
출처:Renesas
출시 날짜Aug 11, 2025
IPC 규격 준수IPC-7351B
스타일 가이드 개정판버전 1.0 - Nov 1, 2024
데이터시트 출처버전 6.00 - Dec 15, 2011
검증
대체 부품
Price @ 1000
Stock
87,793
Authorized Distributors
1
Case/Package
SOIC
SOP
SOP
Number of Pins
24
Resistance
100 kΩ
100 kΩ
100 kΩ
Number of Taps
256
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Temperature Coefficient
300 ppm/°C
300 ppm/°C
300 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Non-Volatile
Interface
I2C
I2C
Min Supply Voltage
2.7 V
Max Supply Voltage
5.5 V
Introduction Date2004-04-26
관련 부품
DUAL 100K DIGITAL POTENTIOMETER 2-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE 256 POSITIONS PDSO24
Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 24-Pin SOIC W
Digital Potentiometer (POT), Quad 256-Tap, with SPI Interface
Single Supply/Low Power/256-Tap/2-Wire bus | IC DGT POT 100KOHM 256TAP 24SOIC
RoHS Compliant CMOS GULL WING INDUSTRIAL Digital Potentiometer 20% -40C 15.4mm 100kOhm
설명
RoHS Compliant CMOS GULL WING INDUSTRIAL Digital Potentiometer -40C 100muA 2.65mm 100kOhm
Digital Potentiometer, 4 Func, 100000ohm, 2-wire Serial Control Interface, 256 Positions, CMOS, PDSO24