Renesas IS82C55AZ96
IC Xpndr Parallel 44PLCC / I/o Expander 24 Parallel 44-PLCC (16.58X16.58)
Production
가격 및 재고
문서
IHS
Datasheet30 페이지21년 전
Datasheet30 페이지21년 전
Integrated Device Technology
Renesas
Future Electronics
Newark
CAD 모델
모델 정보
출처:Renesas
출시 날짜Aug 6, 2025
IPC 규격 준수IPC-7351B
스타일 가이드 개정판버전 1.0 - Nov 1, 2024
데이터시트 출처버전 11.00 - Dec 8, 2015
검증
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+3.25%
대체 부품
Price @ 1000
Stock
66,074
Authorized Distributors
6
Case/Package
PLCC
PLCC
Number of Pins
44
Interface
Parallel
Parallel
Frequency
8 MHz
8 MHz
Number of I/Os
24
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Min Operating Temperature
-40 °C
0 °C
0 °C
Max Operating Temperature
85 °C
70 °C
70 °C
Ambient Temperature Range High
공급망
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
관련 부품
RenesasCS82C55AZ
CS82C55 Series 8 V 2.5 mm 24 I/O CMOS Programmable Peripheral Interface -PLCC-44
RenesasIS82C55A96
J BEND QUAD INDUSTRIAL CMOS I/O Expander 85C 8mA 16.585mm 4.5V
RenesasIS82C55A-5
CMOS Programmable Peripheral Interface | IC I/O EXPANDER 24B 44PLCC
Texas InstrumentsPC16550DV/NOPB
Universal asynchronous receiver/transmitter with FIFOs 44-PLCC 0 to 70
NXP SemiconductorsSC28L92A1A,518
SC28L92 Series Dual Universal Asynchronous Receiver / Transmitter - PLCC-44
NXP SemiconductorsSC26C92A1A,518
Tape & Reel (TR) S-PQCC-J44 0.125MBps 2004 interface UART 25mA 85C 16.5862mm 8MHz
설명
J BEND QUAD INDUSTRIAL CMOS I/O Expander 85C 1mA 16.585mm 4.5V
Renesas CMOS Programmable Peripheral Interface
Interface - I/O Expanders PERI PRG-I/O 5V 8MHZ 44PLCC INDEL
2.5mA 2.5mA Parallel 24 4.5V 5.5V PLCC-44