NXP Semiconductors MC9S08AW16CFUE
8 Bit MCU, S08 Family S08AW Series Microcontrollers, HCS08, 40 MHz, 16 KB, 64 Pins, QFP
NRND
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
Augswan
Datasheet326 페이지11년 전
IHS
element14 APAC
Future Electronics
Freescale Semiconductor
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+0.00%
대체 부품
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
QFP
QFP
Number of Pins
64
Core Architecture
HCS08
HCS08
Data Bus Width
8 b
8 b
Max Frequency
16 MHz
16 MHz
Number of I/Os
2
Interface
I2C, SPI
I2C, SPI
Memory Type
FLASH
FLASH
Memory Size
16 kB
16 kB
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
Peripherals
POR, WDT
POR, WDT
공급망
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2006-01-25
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
관련 부품
NXP SemiconductorsMC9S08AC60CFUE
8 Bit MCU, S08 Family S08AC Series Microcontrollers, HCS08, 40 MHz, 60 KB, 64 Pins, QFP
NXP SemiconductorsMC9S08AC48CFUE
MCU 8-bit S08 S08 CISC 48KB Flash 3.3V/5V Automotive 64-Pin PQFP Tray
NXP SemiconductorsMC9S08AW32CFUE
8 Bit MCU, General Purpose AW Series, S08 Family S08AW Series Microcontrollers, HCS08, 40 MHz
설명
S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-QFP (14x14)
MCU 8-bit S08 S08 CISC 16KB Flash 3.3V/5V Automotive 64-Pin PQFP Tray
Microcontroller, 8-Bit, FLASH, HCS08 CPU, 20MHz, CMOS, PQFP64
2.7V~5.5V 40MHz 1KB FLASH 16KB LVD,POR,PWM,WDT 54 2.7V 5.5V 40MHz I2C,SCI,SPI A/D 16x10b 8bit S08 QFP 14.1mm*14.1mm*2.4mm
IC, 8BIT MCU 16K FLASH, SMD, QFP64; Controller Family/Series:HCS08; Core Size:8bit; No. of I/O's:54; Program Memory Size:16 KB; RAM Memory Size:1KB; CPU Speed:40MHz; Oscillator Type:External, Internal; No. of Timers:2; Peripherals:ADC, PWM, Timer; Embedded Interface Type:I2C, SCI, SPI; No. of PWM Channels:8; Digital IC Case Style:QFP; Supply Voltage Range:2.7V to 5.5V; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; No. of Pins:64; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Clock Frequency:20MHz; Flash Memory Size:16KB; Interface:I2C, SCI, SPI; Interface Type:I2C, SCI, SPI; Memory Size:16KB; Memory Type:FLASH; Microprocessor/Controller Features:Optional computer operating properly (COP) reset, Low-voltage detection with reset or interrupt, Illegal opcode detection with reset, Power-Saving Modes Wait plus two stops, Master reset pin and power-on reset; No. of ADC Inputs:16; No. of Bits:8; No. of I/O's:54; Number of bits in ADC:10; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C