Nichicon UPM2A471MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 100V 470muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Production
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
Future Electronics
Datasheet10 페이지3년 전
Datasheet7 페이지16년 전
Datasheet7 페이지18년 전
Farnell
element14 APAC
Nichicon SCT
TME
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+74.72%
Stock
15,106
Authorized Distributors
6
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
100 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
41 mΩ
41 mΩ
Ripple Current
1.53 A
2.2 A
2.2 A
Height - Seated (Max)
42.0116 mm
41.5036 mm
41.5036 mm
공급망
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
관련 부품
NichiconUPJ2A471MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 100V 470muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
PanasonicEEU-FC2A471
Aluminum Electrolytic Capacitor, 470 uF, 100 V, ± 20%, 5000 hours @ 105°C, Radial Leaded
United Chemi-ConELXV630EC3471MK35S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF
United Chemi-ConEGXE630EC5471MK30S
United Chemi-ConEGXE630ELL471MK30S
Cap Aluminum Lytic 470uF 63V 20%( 12.5 X 30mm) Radial 5mm 1460mA 5000h 125C Automotive Bulk
NichiconUPJ1V471MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 35V 470muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
설명
470uF 100V 47m惟 卤20% 1.76A@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Cap Aluminum Lytic 470uF 100V 20% (16 X 40mm) Radial 7.5mm 1530mA 5000h 105C Bulk
PM Series 470 uF 100V 105°C Ø16 x 40mm LS=7.5mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
Electrolytic capacitor; 470uF; 100V; 105deg.C; 16x40 r=7.5mm; 20%
Aluminum Electrolytic Capacitor 470Uf, 100V, 20%, Radial; Rango De Producto:Serie Pm; Capacidad:470Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:100V; Diámetro:16Mm; Terminales Del Condensador:Conexión Radial; Resistencia Esr:- |Nichicon UPM2A471MHD
CAP, 470µF, 100V, 20%; Capacitance: 470µF; Voltage Rating: 100V; Product Range: PM Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Capacitor Terminals: Radial Leaded; Diameter: 16mm; Lead Spacing: 7.5mm; Height: 40mm; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Temperature Max: 105°C; Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C; ESR: -; Automotive Qualification Standard: -; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018); Capacitance Tolerance ±: ± 20%; External Length / Height: 40mm; Impedance: 0.047ohm; Impedance Frequency: 100kHz; Impedance Temperature: 20°C; Lead Diameter: 0.8mm; No. of Pins: 2Pins; Operating Life Temperature: 105°C; Operating Temperature Range: -55°C to +105°C; Operating life Time: 9999h; Ripple Current AC: 1530mA; Ripple Current Frequency: 120Hz; Ripple Current Temperature: 105°C; Tolerance +: 20%; Tolerance -: 20%; Voltage Rating V DC: 100V