Nexperia BZV55-C4V3,115
Zener Diode Single 4.3V 5% 90Ohm 500mW 2-Pin Mini-MELF T/R
Production
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
Newark
Datasheet13 페이지15년 전
Datasheet12 페이지18년 전
IHS
Nexperia
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+16.88%
대체 부품
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Zener Voltage
4.3 V
4.3 V
Tolerance
5 %
5 %
Power Dissipation
500 mW
500 mW
Impedance
90 Ω
90 Ω
Max Reverse Leakage Current
3 µA
3 µA
Forward Voltage
공급망
Country of OriginMainland China
Introduction Date1991-04-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusRELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 years ago)
관련 부품
Diodes Inc.BZX84C3V9-7-F
BZX84C3V9 Series 350 mW 3.9 V 10 mA Surface Mount Zener Diode - SOT-23
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 4.3V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-213AA
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 3.3V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-213AA
Diodes Inc.BZT52C4V7-7-F
Diode Zener Single 4.7V 6% 370mW Automotive 2-Pin SOD-123
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount Single Zener Diode 900mV @ 10mA 4muA @ 2V 500mW 4.3V
설명
BZV55 Series 4.3 V ±5 % 500 mW Surface Mount Voltage Regulator Diode - SOD-80C
DIODE, ZENER, 4.3V, 0.4W, SOD-80C; Zener Voltage Vz Typ: 4.3V; Power Dissipation Pd: 400mW; Diode Case Style: SOD-80C; Zener Tolerance ±: 5%; No. of Pins: 2Pins; Operating Temperature Max: 200°C; Product Range: BZV55 Series; Au