Nexperia 74LVT240DB,118
74LVT Series 3.6 V SMT 3-State ABT Octal Inverting Buffer - SSOP-20
Obsolete
데이터시트 및 문서
SHENGYU ELECTRONICS
Datasheet15 페이지9년 전
IHS
Future Electronics
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+0.00%
대체 부품
Price @ 1000
Stock
97,608
Authorized Distributors
3
Case/Package
SSOP
SSOP
Number of Pins
20
Logic Function
Buffer, Inverter
AND, Buffer, Inverter
AND, Buffer, Inverter
Number of Circuits
2
Number of Inputs
4
Propagation Delay
4.3 ns
2.6 ns
2.6 ns
Low Level Output Current
64 mA
64 mA
64 mA
High Level Output Current
-32 mA
-32 mA
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
Quiescent Current
3 mA
5 mA
5 mA
공급망
Country of OriginThailand
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.01
Introduction Date1993-09-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 years ago)
LTB Date2021-12-31
LTD Date2022-06-30
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 2 years ago)
관련 부품
Texas InstrumentsSN74LVTH240DBR
Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SSOP T/R
Buffer / Line Driver, Inverting, 74LVC240, 2 Element, 1.2 V to 3.6 V, 20 Pins, SSOP
Octal buffer/line driver with 5 V tolerant inputs/outputs; inverting; 3-state
Texas InstrumentsCY74FCT240ATQCT
Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T/R
Texas InstrumentsSN74LVC240ADBR
4 24mA 1.65V~3.6V 24mA 2 SSOP-20 Buffer/Driver/Transceiver ROHS
NXP Semiconductors74ABT240DB,112
Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SSOP Tube
설명
Bus Driver, LVT Series, 2-Func, 4-Bit, Inverted Output, BICMOS, PDSO20
IC BUFF INVERT 8BIT 3.6V 20SSOP
74LVT240 Tape & Reel (TR) INPUTS CAN BE DRIVEN BY 3.3V OR 5V COMPONENTS 74LVT logic driver 32mA 64mA 6.7ns 0.65mm 3.3V