Eaton DRQ74-150-R
WireWound SMD Inductor w/ Ferrite Core, 15 uH +/-20% WireWound 2.48A Idc
Production
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
Newark
Datasheet10 페이지9년 전
Electro Sonic
IHS
element14 APAC
Master Electronics
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-66.05%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
Component Search Engine
심벌풋프린트
3D다운로드
Ultra Librarian
심벌풋프린트
다운로드
캐드 모델 다운로드 시 새 탭으로 파트너 사이트가 열립니다.
공급망
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-09-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
관련 부품
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 14Q-Factor Ferrite 1.2A 0.198Ohm DCR 2020 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 15uH 20% 1KHz 22Q-Factor Ferrite 1.1A 0.095Ohm DCR T/R
Inductor Power Chip Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A 0.2244Ohm DCR 2020 T/R
TAIYO YUDENNRS5020T150MMGJ
Inductor Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A 0.198Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.1A 90mOhm DCR Blister T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.11A 0.19Ohm DCR 1515 T/R
설명
General Purpose Inductor, 15uH, 20%, 4 Element, Ferrite-Core, SMD, 3030
Inductor, Coupled, 15 uH, 63.7 Milliohm, 2.11 A, 7.6mm x 7.6mm x 4.45mm
Power Inductor, 15Uh, 2.11A, 20%; Rango De Producto:Serie Drq; Dc Resistance Max, Parallel:0.0637Ohm; Inductancia, Paralela:16.09Μh; Rms Current, Parallel:2.11A; Saturation Current, Parallel:2.48A; Bobina, Tipo:Smd; Inductancia:15Μh |Eaton Coiltronics DRQ74-150-R
* 125oC maximum total temperature operation* Dual winding inductors that can be used as either a single inductor, or in coupled inductor/transformerapplications (1:1 turns ratio) * Four sizes of shielded drum core inductors* Windings can be connected in series or parallel, offering a broad range of inductance and current ratings* Peak current ratings from 0.13 Amps to 56 Amps * RMS current ratings from 0.128 Amps to 17.9 Amps* Inductance ratings from 0.33uH to 4.02mH * Surface Mount* 200 VAC Isolation between windings * Ferrite core material Applications * As a transformer: SEPIC, flyback* As an inductor: Buck, boost, coupled inductor * DC/DC converters* VRM inductor for CPU and DDR power supplies * Input and output filter chokes Environmental Data * Storage temperature: -40oC to +125oC* Operating temperature: -40oC to +125oC (Range is application specific).* Solder re flow temperature: 260oC max. for 10 seconds max.