Bourns 3361P-1-502GLF
Resistor Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1/2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.77mm Gull Wing SMD Embossed T/R
데이터시트 및 문서
IHS
Datasheet4 페이지3년 전
element14 APAC
Electro Sonic
TME
RS (Formerly Allied Electronics)
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-48.03%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
Component Search Engine
심벌풋프린트
3D다운로드
EE Concierge
심벌풋프린트
SnapEDA
3D다운로드
Stock
88,320
Resistance
5 kΩ
5 kΩ
Tolerance
10 %
10 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2005-06-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
관련 부품
Trimmer, Cermet, 0.5W, 5000ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s), 2619
Trimmer, Cermet, 0.25W, 5000ohm, 300V, 20% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s), 1818
TT Electronics23BR5KLFTR
Trimmer, Cermet, 0.25W, 5000ohm, 200V, 20% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s), 2018
Trimmer, Cermet, 0.25W, 5000ohm, 35.4V, 20% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s), 2020
TT Electronics23AR5KLFTR
Cermet trimmer potentiometer, 5 kΩ, 0.25 W, SMD, on top, 23AR5KLFTR
설명
Adjustable Resistors – SMD; BOURNS; 3361P-1-502GLF; Cermet; 5.84 mm; 500 mW; Surface Mount
Trimmer, Cermet, 0.5W, 5000ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s), 2826
Trimmer, Single Turn, Cermet, Top Adjust, 5 kohm, Surface Mount, 1 Turns
SMD Single-Turn Trimmer Potentiometers 1/4 SQ 5KOHMS 10% 0.5WATTS
TRIMMER, CERMET, REST 5 KILOHMS, SMD,1 TURN, PWR-RTG 0.5W
TRIMMER, SMD, 5K; Track Resistance: 5kohm; No. of Turns: 1Turns; Potentiometer Mounting: Surface Mount Device; Product Range: Trimpot 3361 Series; Power Rating: 500mW; Resistance Tolerance: ± 10%; Temperature Coefficient: ± 100ppm/°C; Automotive Qualification Standard: -; MSL: MSL 3 - 168 hours; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019); Adjustment Type: Screwdriver Slot; External Depth: 7.04mm; External Length / Height: 5.21mm; External Width: 6.71mm; Operating Temperature Max: 125°C; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Temperature Range: -55°C to +125°C; Resistor Element Material: Cermet; Voltage Rating: 300V