Analog Devices AD5241BRUZ10
I2C-Compatible, 256-Position Digital Potentiometers | IC DGT POT 10KOHM 256TAP 14TSSOP
데이터시트 및 문서
HQonline
Datasheet20 페이지16년 전
Analog Devices
Farnell
Augswan
element14 APAC
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-48.14%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
SnapEDA
풋프린트
Authorized Distributors
6
Number of Pins
14
Resistance
10 kΩ
10 kΩ
10 kΩ
Tolerance
30 %
30 %
30 %
Temperature Coefficient
30 ppm/°C
30 ppm/°C
30 ppm/°C
Memory Type
Volatile
Volatile
Interface
I2C
2-Wire, I2C
2-Wire, I2C
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
공급망
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
엔지니어링 리소스
관련 부품
Analog DevicesAD5242BRUZ10
Digital Potentiometer 10kOhm 256POS Volatile 16-Pin TSSOP Tube
Analog DevicesMAX5387LAUD+
Dual, 256-Tap, Volatile, Low-Voltage Linear Taper Digital Potentiometer
Analog DevicesMAX5387LAUD+T
Analog DevicesMAX5389LAUD+T
설명
Digital Potentiometer 256 Position 10k Ohm Single 14-Pin TSSOP
AD5241 Tin Selectable Address I2C digital potentiometer 650kHz 2.7V 10kOhm 1mm
10K DIGITAL POTENTIOMETER 2-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE 256 POSITIONS PDSO14
Digital Potentiometer, Single, 256 Step; End To End Resistance:10Kohm; No. Of Pots:Single; Control Interface:2 Wire, I2C, Serial; Track Taper:Linear; Resistance Tolerance:± 30%; Supply Voltage Min:2.7V; Supply Voltage Max:5.5V Rohs Compliant: Yes |Analog Devices, Inc. AD5241BRUZ10