Yageo Group RC1206FR-0782KL
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 82kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
データシート & ドキュメント
Newark
Datasheet11ページ2年前
Datasheet0ページ0年前
Upverter
element14 APAC
Future Electronics
TME
在庫履歴
3か月間の傾向:
-24.10%
シンボルフットプリント
SnapEDA
Resistance
82 kΩ
82 kΩ
82 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2008-07-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
関連部品
Res Thick Film 1206 82K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Res Thick Film 1206 75K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupAC1206FR-0775KL
Res Thick Film 1206 82.5K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ8ENF7502V
Res Thick Film 1206 75K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 75K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
説明
Res Thick Film 1206 82K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo RC1206FR-0782KL Chip Resistor 82k 1% 250mW Thick Film 1206
RC FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 82kOhm 0.25W 1/4W
RC Series 1206 0.25 W 82 kOhm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 82000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Chip Resistor; SMD; 1206; 82K; 1%; 1/4W
SMD Resistor Resistance technical notation: 82K Temperature range: -55 ... +155 °C Housing type: 1206 Resistor type: Thick Film Power Rating: 250 mW Rated voltage: 200 V Resistance: 82 kOhm
RESISTOR, RC02H 1206 82K; Resistance:82kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250mW; Voltage Rating:200V; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:1206; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:0.6mm; External Length / Height:3.2mm; External Width:1.6mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Spacing:0.5mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:1206; Reel Quantity:5000; Series:RC02H; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating V DC:200V