Yageo Group RC1206FR-072R2L
Thick Film Resistors – SMD; YAGEO; RC1206FR-072R2L; 2.2 Ohm; 1206; 1 %; Thick Film
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet11ページ2年前
Upverter
element14 APAC
Newark
Future Electronics
在庫履歴
3か月間の傾向:
-33.05%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
EE Concierge
Ultra Librarian
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
2.2 Ω
2.2 Ω
2.2 Ω
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
サプライチェーン
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
Yageo GroupAC1206FR-072R2L
Res Thick Film 1206 2.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 2.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC1206FR-072RL
Res Thick Film 1206 2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 2Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 2.21ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 2.2 Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
説明
Res General Purpose Thick Film 1206 2.2 Ohm 1% 1/4W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
Avnet Japan
RC Series 1206 0.25 W 2.2 Ohm ±1% ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 2.2ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RES THICK FILM 2.2 OHM 1/4W 1% 1206 SMD
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 2.2Ohm ±200ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 2.2 Ohms 250 mW 1206 1%
Resistor SMD 0,25W 1206 TC200 R1206 1% 2,2 R REEL
RESISTOR, RC02H 1206 2R2; Resistance:2.2ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250mW; Voltage Rating:200V; Series:RC02H; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:1206; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); External Depth:0.6mm; External Length / Height:3.2mm; External Width:1.6mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Spacing:0.5mm; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:1206; Reel Quantity:5000; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating VDC:200V