Yageo Group RC0603JR-0782KL
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±5% 82kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet11ページ2年前
Upverter
Newark
element14 APAC
3か月間の傾向:
-8.93%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
EE Concierge
シンボルフットプリント
SnapEDA
ダウンロード
Ultra Librarian
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
82 kΩ
82 kΩ
82 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
サプライチェーン
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
関連部品
Yageo GroupRC0603FR-0782KL
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 82kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC0603FR-0782KL
Res Thick Film 0603 82K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0603FR-1382KL
Res Thick Film 0603 82K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0603 82K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 75K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 82.5K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
説明
RES 82K OHM 5% 1/10W 0603 / 82 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC Series 0603 0.1 W 82 kOhm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
GENERAL PURPOSE CHIP RESISTOR Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 82000ohm, 75V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RC 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 82kOhm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 82 kOhms 100 mW 0603 5%
Resistor SMD [YAGEO] RC0603JR-0782KL Resistor SMD
Resistor; Thick Film; 0603; 82K; 5%; 1/10W
RESISTOR, RC21 0603 82K; Resistance:82kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:0.1W; Voltage Rating:50V dc; Series:RC21; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; Resistor Element Type:Thick Film; Resistor Case Style:0603; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC; Case Style:0603; External Length / Height:1.6mm; Temperature Coeff. +:200ppm/°C; Temperature Coeff. -:200ppm/°C; Tolerance, +:5%; Tolerance, -:5%; Voltage Rating DC:50V; External Depth:0.55mm; External Width:0.8mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Max Operating Temperature:155°C; Min Temperature Operating:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Reel Quantity:5000; Termination Type:SMD; Lead Spacing:0.4mm