WeEn Semiconductors BT138-600,127
4 Quadrant Logic Level TRIAC, 600V V(DRM), 12A I(T)RMS, TO-220AB
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Newark
Datasheet14ページ12年前
TME
Future Electronics
在庫履歴
3か月間の傾向:
-3.31%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
SnapEDA
フットプリント
ダウンロード
Ultra Librarian
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
87,895
Authorized Distributors
6
RMS Current (Irms)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
600 V
600 V
Max Operating Temperature
125 °C
125 °C
Min Operating Temperature
Hold Current
Leakage Current
Case/Package
Mount
Max RMS Current
Element Configuration
サプライチェーン
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.30.00.80
Introduction Date2015-12-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
説明
BT138 Series 600 V 12 A Passivated Triac - TO-220AB-3
Thyristor TRIAC 600V 105A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Triac, 12A, 600V, To-220Ab; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:600V; On State Rms Current It(Rms):12A; Triac Case Style:To-220Ab; Gate Trigger Current Max (Qi), Igt:70Ma; Gate Trigger Voltage Max Vgt:1V; Peak Gate Power:5W; Peakrohs Compliant: Yes |Ween Semiconductors BT138-600,127