Vishay AZ23C16-E3-08
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23 / Diode Zener Dual Common Anode 16V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet6ページ2年前
Newark
在庫履歴
3か月間の傾向:
+49.29%
Case/Package
SOT-23
SOT-23
Zener Voltage
16 V
16.2 V
16.2 V
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Dissipation
300 mW
300 mW
300 mW
Impedance
40 Ω
40 Ω
40 Ω
Max Reverse Leakage Current
100 nA
100 nA
Forward Voltage
サプライチェーン
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2013-04-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
関連部品
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount ZENER DIODE Zener Diode 900mV @ 10mA 500nA @ 9.9V 225mW 13V
Zener Diode Single 16V 5% 40Ohm 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount ZENER DIODE Zener Diode 900mV @ 10mA 100nA @ 12V 225mW 16V
Diode Zener Single 13V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
Diode Zener Single 15V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3 / Zener Diode 18 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
説明
AZ23C16 Series 16 V ±5% 300 mW Surface Mount Zener Diode - SOT-23
Small Signal Zener Diodes, Dual Zener Diode, 16V V(Z), 5%, 0.3W, Silicon, Unidirectional
Zener Diode, 16V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
DIODE, ZENER, 16V, 0.3W, SOT-23-3; Zener Voltage Vz Typ:16V; Diode Configuration:Dual Common Anode; Power Dissipation Pd:300mW; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:150°C; Diode Case Style:SOT-23; No. of Pins:3 ;RoHS Compliant: Yes