Texas Instruments SN74LV165AD
LV/LV-A/LVX/H 74LV165 ROHS3Compliant Tube shift register 28ns 0.05A 141.690917mg 165MHz
Obsolete
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Texas Instruments
Datasheet22ページ12年前
Official datasheet0ページ0年前
Technical Drawing2ページ14年前
Datasheet21ページ18年前
Farnell
HQonline
SHENGYU ELECTRONICS
LCSC
在庫履歴
3か月間の傾向:
-0.74%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
SnapEDA
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
Ultra Librarian
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Case/Package
SOIC
SOIC
Number of Pins
16
Logic Function
OR, Shift Register
Shift Register
Shift Register
Direction
Unidirectional
Unidirectional
Number of Elements
1
Number of Bits per Element
8
Propagation Delay
28 ns
7.7 ns
7.7 ns
Min Supply Voltage
2 V
2 V
2 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
サプライチェーン
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 4 days ago)
エンジニアリングリソース
関連部品
Texas InstrumentsCD74HC165M96
165ns,33ns,28ns 1 2 2V 6V Parallel or Serial to Serial,Shift Register HC SOIC-16 3.91mm*1.5mm
Texas InstrumentsSN74LV595ADR
25.5ns 1 2V 5.5V Serial,Serial to Parallel,Shift Register LV 16mA SOIC-16 , 1.75mm
Texas InstrumentsSN74HC595DWR
HC/UH 74HC595 ROHS3Compliant Cut Tape (CT) shift register 34ns 8muA 420.395078mg 25000000Hz
HC/UH 74HC165 RoHS Compliant Tube shift register 26ns 2.05mm 20000000Hz 2V
HC/UH SERIES 8-BIT RIGHT SERIAL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER TRUE OUTPUT PDSO16
Shift Register Single 8-Bit Serial/Parallel to Serial 16-Pin SOIC N Rail
説明
Shift Register Single 8-Bit Serial/Parallel to Serial 16-Pin SOIC Tube
23.3ns,14.9ns,11.9ns 1 2 2V 5.5V Parallel or Serial to Serial,Shift Register LV SOIC-16 3.91mm*1.5mm
Parallel-load eight-bit shift registers 16-SOIC -40 to 125
Shift Register, 8Bit, Piso/Siso, Soic-16; Logic Family/Base Number:74Lv165A; Shift Register Function:Parallel To Serial, Serial To Serial; No. Of Elements:1 Element; No. Of Bits Per Element:8Bit; Logic Case Style:Soic; No. Of Rohs Compliant: Yes |TEXAS INSTRUMENTS SN74LV165AD
SHIFT REGISTER, 8BIT, PISO/SISO, SOIC-16; Logic Family / Base Number:74LV165A; Shift Register Function:Parallel to Serial, Serial to Serial; No. of Elements:1 Element; No. of Bits Per Element:8bit; Logic Case Style:SOIC; No. of Pins:16Pins; Supply Voltage Min:2V; Supply Voltage Max:5.5V; IC Output Type:Differential; Logic IC Family:74LV; Logic IC Base Number:74165A; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:-; Automotive Qualification Standard:-; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019)