TDK B59990C120A70
B59990 Series 55 Ohm 50 mA ±25 % PTC Thermistor for Overcurrent Protection
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Newark
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Arrow Electronics
在庫履歴
3か月間の傾向:
-1.69%
サプライチェーン
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date1999-03-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
B59990 Series 55 Ohm 30 mA ±25 % PTC Thermistor for Overcurrent Protection
VishaySL1560002
NTC Thermistor, 50J, 60ohm, Through Hole Mount
VishaySL1050002
NTC Thermistor, 50ohm, Through Hole Mount
NTC Thermistor, 8J, 50ohm, Through Hole Mount
説明
Epcos 55Ohms Protection PTC Thermistor, 4 (Dia.) x 3.5mm
Thermistor PTC 55Ohm 25% 2-Pin Radial Cardboard Strip
Thermistor Resistance technical notation: 55R Temperature range: -40 ... 125 °C IEC-climate category: 40/125/56 Pitch: 5 mm Disc diameter max.: 4 mm Disc thickness: 3.5 mm Overall height: 7.5 mm Rated current: 50 mA Reference temperature: 120 °C Resistance @ reference temperature: 55 Ohm Switched current: 0.1 A
Resistance (25°C):55Ohm; Product Range:B59990 Series; Operating Voltage Max:80V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Thermistor Type:Disc, Radial Leaded; Holding Current Max:50Ma; Trip Current:100Ma Rohs Compliant: Yes |EPCOS (TDK) B59990C120A70.
  • B59990-C120-A70
  • B59990C 120A 70