STMicroelectronics STM32L051C8T6
MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 64kB Flash 48-Pin LQFP Tray
IHS
Datasheet133ページ6年前
ODG (Origin Data Global)
Upverter
element14 APAC
3か月間の傾向:
-24.02%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
EE Concierge
Authorized Distributors
6
Case/Package
LFQFP
LFQFP
Number of Pins
48
Max Frequency
25 MHz
25 MHz
25 MHz
Number of I/Os
37
Interface
I2S, UART
I2S, UART
Memory Size
64 kB
64 kB
Min Supply Voltage
1.8 V
1.8 V
1.8 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
Peripherals
DMA, POR, PWM, WDT
DMA, POR, PWM, WDT
サプライチェーン
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
STMicroelectronicsSTM32L151C8T6A
Ultra-low-power ARM Cortex-M3 MCU with 64 Kbytes Flash, 32 MHz CPU, USB
STMicroelectronicsSTM32L052C8T6
MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 2.5V/3.3V 48-Pin LQFP Tray
STMicroelectronicsSTM32L053C8T6
Ultra-low-power ARM Cortex-M0+ MCU with 64 Kbytes Flash, 32 MHz CPU, USB, LCD
NXP SemiconductorsMKE02Z64VLD4
Kinetis KE02: 40MHz Cortex-M0+ 5V/Robust MCU, 64KB Flash, 4KB SRAM, 44-LQFP
NXP SemiconductorsMKE02Z16VLD4
Kinetis KE02: 40MHz Cortex-M0+ 5V/Robust MCU, 16KB Flash, 2KB SRAM, 44-LQFP
MCU 32-Bit MB9A110K ARM Cortex M3 RISC 96KB Flash 3.3V/5V 48-Pin LQFP
説明
ARM-BASED CORTEX-M0+ ACCESS LINE ULTRA-LOW-POWER 32 BIT MCU RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, CORTEX-M0 CPU, 32MHz, CMOS, PQFP48
STMicroelectronics STM32L051C8T6 STM32 MCU 32-Bit 32MHz 37 I/O LQFP48 Tray
STM32L Series 64 kB Flash 8 kB RAM 32 MHz 32-Bit Microcontroller - LQFP-48
Mcu, 32Bit, Cortex-M0+, 32Mhz, Lqfp-48; Product Range:Stm32 Family Stm32L0 Series Microcontrollers; Device Core:Arm Cortex-M0+; Data Bus Width:32 Bit; Operating Frequency Max:32Mhz; Program Memory Size:64Kb; No. Of Pins:48Pins Rohs Compliant: Yes |Stmicroelectronics STM32L051C8T6