Rubycon 6.3YXG6800MEFC16X25
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6800uF, Through Hole Mount
Obsolete
価格と在庫
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet3ページ9年前
Farnell
Newark
element14 APAC
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Ultra Librarian
シンボルフットプリント
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
3
Capacitance
6.8 mF
6.8 mF
6.8 mF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
14 mΩ
14 mΩ
Life (Hours)
6000 hours
7000 hours
Ripple Current
2.051 A
3.82 A
3.82 A
Height - Seated (Max)
27.0002 mm
27.0002 mm
27.0002 mm
サプライチェーン
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2011-03-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-12-31
LTD Date2025-12-31
関連部品
PanasonicECA-0JHG682
Cap Aluminum 6800uF 6.3V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1350mA 2000h 105°C Bulk
PanasonicEEUFM0J682
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FM 6.3V 6800muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
PanasonicECA-0JM682
Cap Aluminum 6800uF 6.3V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1270mA 2000h 85°C Bulk
6800uF 6.3V 卤20% 1.35A@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
KYOCERA AVXUPM0J682MHD6TN
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 6.3V 6800muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
説明
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Aluminium Electrolytic Capacitor, Yxg Series, 6800 - F, - 20%, 6.3 V, 16 Mm, Radial Leaded Rohs Compliant: Yes |Rubycon 6.3YXG6800MEFC16X25
CAP, 6800µF, 6.3V, 20%; Capacitance: 6800µF; Voltage Rating: 6.3V; Product Range: YXG Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Capacitor Terminals: Radial Leaded; Diameter: 16mm; Lead Spacing: 7.5mm; Height: 25mm; Operating Tempera