Rubycon 16YXG3900MEFC12.5X40
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3900uF, Through Hole Mount
Obsolete
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet3ページ9年前
Future Electronics
Farnell
Newark
element14 APAC
Stock
1
Authorized Distributors
2
Capacitance
3.9 mF
3.9 mF
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
6000 hours
10000 hours
Ripple Current
2.345 A
3.35 A
Height - Seated (Max)
42.0116 mm
40.005 mm
サプライチェーン
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2011-03-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-12-31
LTD Date2025-12-31
関連部品
United Chemi-ConEKY-160ELL392MK40S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3900uF
NichiconUHE1C392MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 16V 3900muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEU-FM1C392
Cap Aluminum 3900uF 16V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 3820mA 7000h 105°C Bulk
PanasonicEEU-FC1C392S
Cap Aluminum 3900uF 16V 20% (18 X 20mm) Radial 7.5mm 2490mA 5000h 105°C Bulk
PanasonicEEU-FR1C392L
Cap Aluminum 3900uF 16V 20% (12.5 X 35mm) Radial 5mm 3750mA 10000h 105°C Bulk
説明
Aluminium Electrolytic Capacitor, Yxg Series, 3900 - F, - 20%, 16 V, 12.5 Mm, Radial Leaded Rohs Compliant: Yes
YXG Series 16V 3900uF 20% 12.5X40MM LS=5MM Radial Alum Elec Cap
3900uF 16V 17mΩ ±20% 2.345A@120Hz Plugin,D12.5xL40mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Radial Can YXG 16V 3900muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
CAP, 3900µF, 16V, 20%; Capacitance: 3900µF; Voltage Rating: 16V; Product Range: YXG Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Capacitor Terminals: Radial Leaded; Diameter: 12.5mm; Lead Spacing: 5mm; Height: 40mm; Operating Temperatu