Panasonic ERJP06J6R8V
Res Thick Film 0805 6.8 Ohm 5% 0.25W ±300ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet9ページ5年前
Future Electronics
Farnell
Newark
Master Electronics
在庫履歴
3か月間の傾向:
+37.31%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Ultra Librarian
シンボルフットプリント
ダウンロード
サプライチェーン
Country of OriginJapan, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-04-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
関連部品
PanasonicERJ-6GEYJ6R8V
Res Thick Film 0805 6.8 Ohm 5% 0.125W(1/8W) -100ppm/C to 600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 6.8ohm, 150V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRC0805JR-076R8L
Res Thick Film 0805 6.8 Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0805 6.8 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC0805JR-076R8L
Res Thick Film 0805 6.8 Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 6.8ohm, 150V, 5% +/-Tol, 400ppm/Cel, Surface Mount, 0805
TE Connectivity / AMP1-2176244-1
Fixed Resistor, Thick Film, 0.5W, 6.8ohm, 150V, 5% +/-Tol, 400ppm/Cel, Surface Mount, 0805
説明
Res Thick Film 0805 6.8 Ohm 5% 0.5W(1/2W) -100ppm/C to 600ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Anti-Surge Chip Resistor, 0805 Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-P06J6R8V
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 6.8ohm, 400V, 5% +/-Tol, -100,600ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Anti-Surge High Power Thick Film Chip Resistor, 6.8 ½, 5 %, 0.5 W
Panasonic SCT
Thick Film Resistors - SMD 0805 6.8ohms 0.5W 5% Tol AEC-Q200
Panasonic ERJP06J6R8V - Small & High Power Chip Resistors
RES, 6R8, 5%, 0.5W, 0805, THICK FILM; Resistor Case Style: 0805 [2012 Metric]; Resistance: 6.8ohm; Product Range: ERJP06 Series; Voltage Rating: 400V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 500mW; Resistance Tole
Resistor Type = Thick Film / Resistance Ohm = 6.8 / Tolerance (±) % = 5 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 500 / Body Length mm = 2 / Voltage Rating - DC V = 400 / Temperature Coefficient = -100 ... 600 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.6 / Body Width mm = 1.25 / Mounting Type = SMD / Qualification = AEC-Q200 / Resistor Case Style = 0805